השבוע הייתי בת"א אבן גבירול, ראיתי תור ארוך למקום ממש קטן. הייתי חייב לבדוק, COFIX מקום בו הכל ב-5 ש"ח. עמדתי בתור ולפני 10 אנשים (אולי יותר, היה חייל שהוציא לחברים שלו…), תוך 7 דק' קיבלתי 2 קפה הפוך ב-10 ש"ח. וואו!

מבחן הטעימה/המוצר: לא רע, לא רע בכלל, משתווה להמון בתי קפה בוטיק שהייתי בהם. הקפה טיפה חלש לטעמי, וזה מביא אותי למבחן השירות: לידי היה בחור שביקש קפה מחוזק, נחשו מה עדיין 5 ש"ח. היתה בחורה שרצתה עוד חלב, נתנו לה בכלי קטן עוד חלב, עדיין רק 5. היו 3 עובדים מאחור ושניים על הדלפק, האחת מנהלת הקופה, איכותית, נחמדה, סבלנית ואפילו יפה. לידה מנהל הסניף אותו הדבר רק קצת פחות יפה. אם זה ככה כל היום, ציון 10 על שירות.

ומהכיוון העסקי:

שיווק ויח"צ, שאפו! עצם זה שאני מפרגן כאן לאנשים שאני לא מכיר, וכנראה לא רק אני, מראה לנו כיצד הבאז הויראלי עושה להם הרבה מהעבודה. כאדם מן הישוב הייתי חשוף במשך כמה ימים ליח"צ מטורף על המיזם הזה שהגיע מהרבה תוכניות בטלויזיה ואפילו כאייטם בחדשות. אני לא יכל לדעת כמה הם הוציאו על יח"צ ממומן וכמה מזה פשוט אייטם חם שכולם רוצים לחלוק (שזה גם באז ויראלי) אבל זה עבד ועדיין עובד.

המודל העסקי: ממש לא ההמצאה שלהם. להביא מוצר שווה ערך לאחרים בחצי מחיר אחרי שמוצאים דרך לחתוך בלוגיסטיקה ובתפעול זה משהו שלומדים עליו במנהל עסקים. אבל, למצוא את השוק הנכון, המוצר הנכון, בזמן הנכון (רק התזמון שלעצמו לאחר המהפיכה החברתית כלכלית הביא המון לקוחות פוטנציאלים להזדהות ולפרגן, ראיתי שר בממשלה אפילו שפירגן) ולהרים את הכפפה, זאת החכמה של יזמים אמיצים. האסטרטגיה הנכונה שבחרו ללכת איתה היא שהמוצר חייב להיות טוב, השירות מצויין, יעילות ומהירות "ייצור" בזמן אמת ומיתוג מתאים. אם אחד מהפרמטרים האלו נופל, כל המודל בסכנה.

שואלים אותי, האם זה רווחי? בטח שזה רווחי! השאלה היא מתי יהיה החזר השקעה, כלומר איפה נקודת הזמן והתזרים מזומנים בה כיסו את כל ההוצאות הראשוניות ואת ההון שהשקיעו על מנת לעמוד בהוצאות התפעול.

תנאים להצלחה בטווח הארוך: בגדול זה לשמור על עקומת הצמיחה של המוצר יציבה אחרי שתגיע מהר מאוד לשיא בכל סניף למעלה כמה שניתן ולא לאפשר לה לרדת. כל סניף חייב שיכפול של מה שאני ראיתי בלי פשרות וכמו שאומרים האמרקאים LOCATION, LOCATION, LOCATION שלשת ה-L.

בקיצור, אני מפרגן. תחי המהפיכה 🙂

שלומי גורן

יועץ עסקי בכיר ומנכ"ל